ПРОГНОЗУВАННЯ СТАЦІОНАРНИХ РЕЖИМІВ РОБОТИ СИСТЕМ ГАЗОПОСТАЧАННЯ МЕТОДОМ ІНТЕГРАЛЬНИХ КОЕФІЦІЄНТІВ
DOI:
https://doi.org/10.31471/1993-9973-2019-2(71)-71-76Ключові слова:
інтегральні коефіцієнти впливу, параметри системи газопостачання, стаціонарний режим.Анотація
Наведено методи побудови системи інтегральних коефіцієнтів впливу для газотранспортних систем з метою оцінки параметрів її роботи на стаціонарних режимах експлуатації. Кожна зміна технологічних параметрів режиму роботи на вході газотранспортної системи обов’язково викличе реакцію системи, яка проявиться у зміні відповідних параметрів на її виході. Очевидно, що параметри входу і виходу системи пов’язані між собою складною системою рівнянь, реалізація якої вимагає певних часових витрат і збору додаткової інформації про технічний і гідрогазодинамічний стани системи на кожен момент часу. В умовах неповного завантаження газотранспортної системи, що передбачає часту зміну режимів її експлуатації, реалізація поставленої задачі не завжди можлива. Пропонується створити систему інтегральних коефіцієнтів впливу, які характеризують співвідношення вхідної і вихідної інформації у різних стаціонарних режимах, і формально подати її в матричному вигляді. Процеси, що характеризуються інтегральними коефіцієнтами впливу, в неявному вигляді містять технологічні параметри газопроводу (довжину, діаметр, коефіцієнт гідравлічного опору, теплопередачу в довкілля та ін.), які не завжди можна з достатньою точністю визначити детермінованими методами. Запропонована методика передбачає створення простих і ефективних способів прогнозування, що дозволяють судити про стан газопроводу за витратами і тисками на входах і виходах системи, тобто за експлуатаційними даними, які контролюються. На основі запропонованої методики пропонується створити оперативну систему, яка дозволить здійснювати керування режимами роботи магістрального газопроводу у випадках частої зміни обсягів перекачування. При зміні технологічної схеми газотранспортної системи виникає необхідність в адаптації інтегральних коефіцієнтів впливу. Застосування запропонованих методів показано на прикладі магістрального газопроводу «Союз».
Завантаження
Посилання
Belash P.M. On the coefficients of influence and influence in solving problems of regulating the selection of oil from oil fields in gas fields. Energy and electronics in the oil industry : digest of stricles (MINIiGP them. THEM. Gubkin). 1964. Vol. 47. P. 14-27.
M Kovalko.P., Grudz V.Ya., Mikhalkov V.B. etc. Pipeline gas transport. K. : ArenaEKO, 2002. 600 p.
Filipchuk O., Grudz V., Marushchenko V., Myndiuk V., Savchuk M. Development of cleaning methods complex of industrial gas pipelines based on the analysis of their hydraulic efficiency. Eastern-European Journal of Enterprise Technologies 2/8 (92) 2018. - ISSN 1729-3774.
Shcherbakov S.G. Problems of pipeline transportation of oil and gas. M. : Nauka, 1982. 206 p.
Garliauskas A.I. Mathematical modeling of operational and future planning of gas transport systems. M . : Nedra, 1975. 160 p.